TechIT straipsniai

https://www.facebook.com/techit.lt

2019-08

Dell kompiuteriai monitorių stovuose

 • O štai ir monitoriaus stovas, kuris iš tiesų galėtų būti vertas 1000$ ;)

  Išties įdomus ir gan protingas sprendimas kompiuterį sukišti į stovą: tokiu būdu galima upgradinti sistemą ir nebūtina mokėti už pilną naują All In One. Net keistoka, jog sugalvota tik dabar.

  Gaila nebent tai, jog naudojamos labai energiškai ekonomiškos detalės, pvz 25 W Intel Whiskey Lake-U procesoriai be Iris Pro. Bet ko gero pirmiausia toks sprendimas orientuotas į korporatyvinius klientus, kuriems tiesiog svarbiau darbo vietos kompaktiškumas, o į paprastus consumerius orientuoti produktai pasirodys vėliau.

Google prisijungimai be slaptažodžių

2019-07

15 metų, o The Pirate Bay taip vis dar ir nesustabdomas

 • Galima būtų sakyti, kad Spotify did it right. Taip, muzikos piratavimas neišnyko, tačiau jeigu žiūrėti big picture: vidutinis consumeris muzikos piratavimo atsisakė, nes Spotify pasiūlė alternatyvą, kuri iš esmės yra patogesnė, pranašesnė ir paprastesnė nei piratavimas. Tuo tarpu filmų ir TV pramonė įdėjo nemažai pastangų kurdama kiekviena po savo atskirą sprendimą ir rezultate turime dešimtis servisų, kurie kiekvienas turi skirtingą katalogą, kuris kiekviename pasaulio regione yra skirtingas ir kuriame filmai ar serialai, tai dingsta, tai atsiranda. Daugumai vartotojų jie yra tiesiog useless ir dar stebimasi, kodėl video piratavimas vis dar toks populiarus.

Facebook 5 mlrd. baudos paviešinimas uždirbo 1mlrd. vos per 30 min.

 • JAV federalinė prekybos komisija baigusi tyrimą dėl Cambridge Analytica skandalo, patvirtino 5 mlrd. $ baudą Facebook'ui. Tačiau vos naujienos buvo paviešintos, akcijų kaina iš karto šoktelėjo ir kompanijos savininko turimas akcijų paketas ugtelėjo savo verte 1 mlrd. $ greičiau nei per 30 min. Tai puikiai demonstruoja, kaip lengvai ši kompanija išsisuko iš didžiausio skandalo savo istorijoje.

 • Kodėl taip nutiko? Atsakymas gan nesudėtingas: akcininkai tikėjosi maždaug 3-5 mlrd. $ dydžio baudos, tad ši jau buvo įskaičiuota į dabartinę akcijų kainą. Taipogi akcininkai vertina užtikrintumą, o rizika turi neigiamą vertę. Taigi, kai bauda buvo paskelbta, rizika, jog bauda galėjo būti kur kas didesnė ar kad paskui ją galėjo sekti gan drastiški reguliaciniai sprendimai, įtakojantys kompanijos pelningumą, išnyko ir dėlto akcijų kaina šoktelėjo į viršų.

2019-06

Tamsioji reCAPTCHA pusė

 • Naujoji nematoma reCAPTCHA veikia principu, kai tikrinama ne ar esi botas, o digital fingerprinting pagalba bandoma nustatyti, kuris konkrečiai žmogus esi. Labai efektyvu iš saugumo pusės, not so great jei kalbama apie privatumą.

  Blogiausia, jog jei nori atsisakyti tokio informacijos rinkimo, blokuoji Google script'us, naudojiesi VPN'u, secure browseriais ar pan, tai dalis interneto svetainių tampa nebepanaudojamos.

500$ AMD Ryzen 9 3900X yra praktiškai toks pat greitas, kaip 2k$ Intel Core i9-9980XE

 • Šito buvo galima tikėtis, nes 3900X optimizuotas mažesniam branduolių kiekiui, kurie yra greitesni (12 x 3,8 GHz) kai tuo tarpu 9980XE turi didesnį kiekį lėtesnių branduolių (18 x 3.0 Ghz). Geresnis palyginimas būtų tarp 3950X vs 9980XE kurių branduolių kiekis yra panašesnis (16 vs 18). Ir AMD vis vien lenkia Intel tiek single-threaded, tiek multi-treaded spartoje, nors ir turi 2 branduoliais mažiau! Ir plius yra 62% pigiau (750$ vs 1950$) bei eikvoja 36% mažiau energijos.

Audi etron ir Jaguar I-Pace sekasi ne per geriausiai - 2019-06-11

 • Įdomus kontrastas su tuo, kai būna neigiamos Tesla žinios. Apie tai skalambija pro visas puses, kaip WSJ, Bloomberg, NYT ir t.t. O vat kai tokios žinios, tai jos praeina patyliukais.

"According to investigators, the I-PACE’s regen brakes could exhibit an “increased delay” between the point when a driver hits the brakes and when the vehicle actually begins slowing down.

According to the British carmaker, a software update is expected to address the increased delay in the all-electric crossover’s braking system, though this would not be rolled out through an over-the-air update similar to Tesla. Instead, the software update will be distributed through Jaguar’s dealer network at no cost to I-PACE owners. Jaguar is expected to start implementing the firmware update next month."

Ouch. Until then, please enjoy your delayed braking. It's just like regular braking, but less timely.

Naujasis AMD consumer lygio flagmanas - 2019-06-11

Xbox Project Scarlett - 2019-06-10

 • Naujas Xbox'as. Pelės, klaviatūros support'as jau yra nuo rudens, o naujasis X'as turės Zen 2 ir Navi pagrindą. Pridėkim SSD ir gaunasi, kad šiuolaikinės konsolės iš esmės niekuom nuo stacionarių PC'iukų ir nesiskiria, apart OS. Vienintelis ryškus skirtumas - standartizuotas vienodas hardware'as, kuriam devai gali labiau optimizuoti.

 • Buvo minėta, jog konsolė bus 4x galingesnė, nei Xbox One S. Žinoma, su Zen2 visko gali būti, kol kas apie šio procesoriaus galimybes pilnai dar nežinom, kol jis neištestuotas, tačiau gali būti, kad kalbant apie spartą turėta omenyje ir tokie dalykai, kaip loading times, cache ir pan, kas tiesiogiai nesiverčia į didesnį FPS. Taipogi buvo svaištomasi ir 4K 120FPS bet manau, kad tai BS. 2080Ti net to nepasiekia. Tai čia vėlgi upscailinimas, kas toli gražu nėra tas pats. Manau, realistiškai konsolėje galima tikėtis maždaug 2070 lygio GPU.

Mozilla planuoja mokamą Firefox variantą - 2019-06-10

 • Kai 2/3 viso interneto suvalgoma per Chrome, Mozillai tenka ieškoti naujų būdų iš ko valgyti.

"Mozilla's precarious funding situation. According to Beard's answer in the interview 90% of the organization's income comes from search - i.e the royalties received from companies like Google and Yandex for including their search engines in Firefox. From our report on its 2017 balance sheet, the latest year for which it has published its accounts, Royalties amounted to $539,168,000 of total revenue of $562,279,000, which is around 96%."

https://thenextweb.com/apps/2019/06/10/mozilla-will-reportedly-launch-a-paid-version-of-firefox-this-fall/

C&C remaster - 2019-06-06

WWDC 2019 - 2019-06-03

Kaip įprasta, praėjus Apple renginiui visada kyla įvairių pastebėjimų. Taigi, WWDC 2019:

 • šiemet renginys tikrai solidus, nuveikta nemažai ir prabėgta pro krūvą punktų, ties kai kuriais iš jų stabtelint vos akimirkai. Visgi tikėtasi, kad iOS apps'ai MacOS sistemoje ir iOS dark mode'as bus renginio fokusas ir ties tuo naujovės ir pasibaigs.Tokia išties naudingų pakeitimų, kaip pvz XCode IDE patobulinimai, SwiftUI framework'as ar Macbook lokacijos nustatymas, kai kompiuteris yra sleep režime, gausa yra didelis kontrastas nuo praėjusių metų, kai daug laiko sugaišta kalbant apie Memoji ir kitus useless dalykus;

 • iPad OS. iOS iPad'e pagaliau pradeda rimtai diferencijuotis nuo iPhone versijos ir įgavo atskirą branch'ą nauju pavadinimu. Panašu, kad Apple girdi kritiką apie tai, jog iš iPad'o geležies didelės spartos mažai naudos, kai įrenginio galimybės išlieka apribotos dėl OS. Atsiranda funkcionalumas, kurio iš tiesų prašė vartotojai: gerinamos multi-task funkcijos, kaip kad galimybė atsidaryti porą to paties apps'o langų, scrollinti su scrollbar'u, folderių share'as, taipogi pagaliau bus galima prisijungti flashiukus ir SD korteles, Safaris nebeatidarinės telefoninės svetainių versijos, įgaus download manager'į ir kita. Nors iPad OS vis dar išlieka limituojanti, tačiau tai jau žingsnis tinkama linkme;

 • Apple Watch. Atsiranda atskiri nuo telefono appsai bei App Store'as jau pačiame laikrodyje. Taipogi kelios naujos health funkcijos, kaip kad aplinkos triukšmo matavimas ir keli native apps'ai, kaip voice memos, audiobook'ai ir skaičiuotuvas. Laikrodis pagaliau gavo kalkuliatorių, o iPad'as per visus tuos metus taip ir liko be jo :/ Jau nebedaug lieka, jog Apple Watch taptų pilnai autonominiu ir jį įsigyti galės jau ne tik iPhone savininkai;

 • pagaliau parodytas žadėtasis modulinis Mac Pro. Jei bulvių tarkos dizainas gali įkvėpti ne visus, tai galimybės jau kita kalba: iki 28 branduolių Xeon'as, 12 operatyviosios atminties slotų, palaikančių iki 1,5TB (taip, rimtai kalbama apie RAM, o ne SSD), 8 PCI-E, galima pasijungti dvi Radeon Pro Vega 2 Duo, kurios tarpusavyje turės 128GB atminties ir palaiko iki aštuonių 4K ekranų, na o visam tam energiją paduos įspūdingas 1.4 kW maitinimo blokas. Kažkodėl pasilikta prie Intel, kai Macbook'uose dabar pagrinde naudojami AMD procesoriai. Atrodė, kad bus galima tikėtis Threadripper'io. Įdomi bus maksimalios komplektacijos kaina, kai bazinė prasideda nuo 6K$ ir joje galima rasti 8 branduolius su 32gb RAM ir RX580 ir tai ko ne 6 kartus didesnė, nei naudojamų komponentų kaina, o tas 28 branduolių Intel Xeon W vienas pats kainą išpūs visais 3K;

 • nepaisant to, kad overall renginys šaunus, neišvengta ir kontroversijos: kartu su naujuoju Mac Pro pristatytas ir 6K monitorius, pavadinimu Pro Display XDR, kurio kaina 5000$. Atsižvelgiant į šio monitoriaus specifikacijas ir į tai, kad tokių savybių ekrano daugiau niekas negamina, tai kaina visai nestebina, o ir produktas labiau orientuotas profesionalias dizaino ir montažo kompanijas ar pavienius specialistus, kuriems reikia tokio įrankio. Ir šiai nišai gaminys visgi paliko įspūdį. Tačiau kontroversija kyla iš to, jog pasirodo jog stovas monitoriui nėra pridedamas komplektacijoje ir jį reikia nusipirkti papildomai už 1000 o.O Ši kaina bandyta paskelbti greitai, prabėgom, tačiau salės autorija į ją iš karto sureagavo. Manau, kad būtų užtekę padaryti monitorių už 6K$, neišskiriant stovo ir daugumai visai nebūtų užkliuvę.

2019-05

Chrome limituos adblock'us tik iki enterprice user'ių - 2019-05-30

 • Everything old is new again. Firefox'as grįžta praktiškai į tą pačią poziciją, kurioje buvo dar 2005-aisiais. Tik šį kartą vietoj kovos prieš IE/Microsoft, jie tramdys Chrome/Google. Kaip bebūtų Google dėl konfliktuojančio verslo modelio neturi jokių paskatų vystyti adblock'ų interface'ą ir tokie žingsiai anksčiau ar vėliau tikrai turėjo prasidėti.

AMD Zen2 - 2019-05-28

 • Kai AMD prieš porą metų pristatė savo Zen architektūros procesorius, tai sukėlė nemažai bangų tarp procesorių entuziastų. Tas pats kartojasi ir šiemet. AMD jau turėjo price/performance lyderystę, kai kalba buvo apie multi-thread spartą, tačiau pagaliau šį kartą galim pamatyti tokią lyderystę net ir single-thread atžvilgiu, ko iš AMD jau nematėme išties daugybę metų:

Mobile screen refresh rates - 2019-05-26

 • Dar puikiai atsimename telefonų megapikselių lenktynes. Vėliau sekė varžymasis dėl ekrano rezoliucijų, ko rezultate buvo leidžiami net ir 4K telefonai. Dabar įsivažiavęs ciklas su berėmiais ekranais, kuris jau artėja link pabaigos, tad pats laikas kovai ieškoti naujų krypčių ir labiausiai panašu, jog sekančios lenktynės bus ties ekrano greičiu.

 • SpaceX padėjo pirmąjį sėkmingą žingsnį konstruojant savo Starlink palydovinio interneto tinklą. Pirmasis skrydis jau nugabeno 60 palydovų į 440km aukštį. Šiemet turėtų įvykti 2-6 tokio pobūdžio skrydžiai, o po 6-tojo sėkmingo skrydžio padengimas jau turėtų apimti Kanadą ir šiaurinę JAV dalį. Po 24 skrydžių tinklas bus pasiekiamas visoje planetoje.

Anonsuotas Minecraft Earth VR - 2019-05-19

 • Įdomu matyti, kai produktui dar net nepasirodžius, kūrėjai patys kalba apie akivaizdžias problemas:

  Persistent holograms are obviously the end goal for Minecraft Earth, and it’s easy to imagine a future where players can drop these wherever they want once they’ve been approved. This user-generated content always comes with a mountain of risks, though. Whether that’s people building virtual penises or houses with swastikas, there’s always going to be people who would love to ruin the fun.

RealTalk - AI generuotas Joe Rogan balsas - 2019-05-17

 • Manipuliacijos ties photoshop'u nesibaigia. Jau tikriausiai esate girdėję apie Deepfakes, tačiau tai kas daroma su vaizdu, taipogi gali būti daroma ir su balsu. Tiek Adobe, tiek ir kitos kompanijos dirba ties AI sistemomis, kurioms pateikiami kalbančio žmogaus balso įrašai, jie išanalizuojami ir sukuriami modeliai, kuriais pasinaudojant galima tiesiog rašyti tekstą ekrane ir perklausyti jį tarsi žmogus iš tiesų būtų visą tai pasakęs. Štai vienas iš pavyzdžių Joe Rogan. Kandidatas pasirinktas ne be reikalo, nes Rogan'as jau turi tūkstantinį podcast'ų archyvą, o turint didelius kiekius duomenų, jį atkartoti yra kur kas paprasčiau. Rezultatas dar nėra idealus, tačiau jau gąsdinančiai panašus.

Google I/O - 2019-05-11

Biudžetinis Pixel 3a

 • Biudžetiniai telefonai visada pasižymi prastesnėmis kameromis, įprastai nukenčia ekranas bei pasitelkiami labiau ekonomiški dizaino sprendimais. Ir ši formulė gyvuoja nuo pat išmaniųjų telefonų pradžios. Tačiau Google idealogiškai atsisuka ir grįžta prie buvusių Nexus linijos principų ir pristatė Pixel 3a - biudžetinės klasės mobilų telefoną. Kompanija pasirinko nedėti didelius kiekius RAM atminties ar flagmanų lygio procesoriaus, tačiau nesileido į kompromisus ekrano ir ypač kameros srityje. Dar niekada nėra buvę varianto, kai biudžetiniame telefone gali gauti geriausią kamerą mobiliųjų telefonų rinkoje. Bus labai įdomu stebėti kaip šiam telefonui seksis pardavimai.

Renginys bendrai

 • Kai per savaitę įvyko dviejų IT gigantų pristatymai, nesunku juos palyginti. Kol Facebook'as savo renginyje kalbėjo apie tai, kaip jie galvoja daugiau dėmesio skirti privacy aspektams, Google tuo tarpu pristatė realius darbus šioje srityje. Tačiau viena iš kritikos strėlių vis dar aktuali - Google kiekvienais metais savo renginiuose pristato gan šaunių technologijų, tačiau kurios taip ir neišvysta dienos šviesos. Keli pastarieji pavyzdžiai: prieš porą metų buvo pademonstruota Photos galimybė ištrinti nereikalingus objektus iš foto, kaip kad pvz tvorą. Praėjusiais metais buvo parodytas Colorize funkcionalumas, kuris turėtų sugebėti įkvėpti gyvybės ir natūralumo senovinėms nespalvotoms senelių ar prosenelių nuotraukoms. Šiemet parodyti Live Caption, Duplex for Web, Google Maps AR ir kitos šaunios technologijos. Tik klausimas, kiek iš jų mes realiai turėsime progos išbandyti.

2019-04

NY Climate Mobilization Act - 2019-04-26

Nvidia atsakas į Tesla pareiškimus iš Autonomy Day - 2019-04-24

 • Labai solidus ir stebėtinai pozityvus NVIDIA atsakas į Tesla renginyje paminėtus kompiuterių palyginimus. Taip, Tesla pateikė klaidinančią informaciją, lygindama 2x procesorių sprendimą su 1x, tačiau NVIDIA patikslinti faktai taipogi nėra tokie jau visai tikslūs. Pirmiausia, naujausias NVIDIA sprendimas dar nėra iki galo paruoštas masinei gamybai ir Pegasus rinkoje pasirodyti turėtų tik Q3 2019, kai Tesla FSD yra montuojamas visuose Tesla automobiliuose. O taipogi kompanija praleidžia pro pirštus energijos sąnaudas, kurios elektromobilyje yra labai svarbios. Visgi Nvidia sprendimas naudoja net iki 500W, o Teslos - 72W.

Tesla Autonomy Day - 2019-04-23

 • Pagrindinis didelis pranašumas: didelė, po realias gatves visame pasaulyje važinėjanti flotilė, kuri mokosi. Tinklas treniruojamas nepriklausomai nuo to ar autopilot yra įjungtas ar ne. Kiekvienas automobilis renka ir siunčia informaciją. Šis mokymasis susideda iš 3 komponentų: -infrastruktūra, paremta trigeriais - siunčiama tik ta informacija, kurios šiuo metu reikia tolimesniam mokymuisi. Pagrindimas - nėra reikalo turėti didelius kiekius besikartojančios vienodos informacijos, užtat reikia tinkamos informacijos, tinkamu metu, kuri aprėptų daug skirtingų situacijų. -duomenų algoritmai, kurie poto mokosi iš šių pateiktų pavyzdžių -shadow režimas, kuris paleidžia išmoktą modelį demo režimu ir kuris veikia kartu su tuometine sistema vienu metu ir tikrina naujojo algoritmo efektyvumą realiose situacijose ir jeigu jis veikia gerai - tik tuomet galiausiai deployjina į jau veikiančią sistemą.

 • Visi šiai dienai parduodami Tesla automobiliai jau turi geležį, su kuria galima įgalinti autonominį važiavimą

 • Lidar sugeba grąžinti tik ribotą kiekį informacijos. Pvz Lidar'as gali pastebėti objektą ant kelio, tačiau negali nustatyti ar tai yra cemento blokas ar tiesiog celofaninis maišelis. Žmonės sugeba vairuoti naudodamiesi viso labo rega, vadinasi tai galima atkartoti kameromis. Musk'o nuomone visi auto gamintojai, kurie šiuo metu visas pastangas meta į Lidar'ą eventually bus priversti jo atsisakyti. Lidar'as prašoka ir palengvina kelias problemas, tačiau jas išspręsti yra būtina, norint turėti full self-driving.

 • Musk'as teigia, kad šiuo metu rinkoje vis dar nėra nei vieno automobilio, kuris galėtų konkuruoti su 2012-tųjų Model S. "Still waiting". Jeigu kas nors išties geras pradėtų dirbti ties tuo šiandien, tai turėtų pasiekti Teslos lygio sprendimus per 2-3 metus, tačiau Tesla per tą laiką jau bus nužygiavusi tolyn.

 • Po metų kompanija tikisi turėti 1 milijoną automobilių savo Robotaxi tinkle. Įdomu kaip tai paveiks į akcijų biržą tik dabar susiruošusį Uber.

Apple Music aplenkė Spotify in US - 2019-04-08

Netflix'as vis dar turi 2,7 milijonus DVD prenumeratorių

 • Kai Netflix'as startavo, tai buvo prenumerata, pristatanti filmus DVD kompaktuose pašto tarnybų pagalba. Ir nors pagrindinė Netflix veikla pavirto į streaming'ą, tačiau pradinio verslo modelio taip niekada ir nebuvo atsisakyta: pernai Netflix'o kompaktus vis dar gavo 2.7 mln. prenumeratorių ir ši paslauga vis dar generuoja 212 mln $ pajamų.

2019-03

Pirmojo iPhone prototipas

 • Apple kurdama pirmąjį iPhone modelį stengėsi jį išlaikyti paslaptyje tam, kad galėtų padaryti visiškai netikėtą pristatymą. Ir kaip žinome iš istorijos - jiems tai puikiai pavyko ir pristatymas daugelį visiškai apstulbino.

  Vienas iš būdų sumažinti tikimybę, jog dizainas bus nuleak'intas - jį turi matyti kuo mažesnis kiekis žmonių. Dėl šios priežasties, inžinieriai dirbantys su OS branduoliu, driveriais, failų sistema, procesoriaus architektūra gaudavo štai tokius, kompiuterio motitinę plokštę primenančius prototipus. Nuotraukoje matomame variante yra ir ekranas, tačiau dažniausiai darbuotojai gaudavo plokštes net ir be jų, tad visą savo darbą galėdavo atlikti tik prisijungę šią plokštę prie kompiuterio ar televizoriaus, nė nenuotuokdami, kaip atrodys galutinis produktas.