Investavimas / FIRE

Never cry for money, because it never cries for you.

Patarimas studentui, kaip teisingai būtų galima "padėti" gautus 40000€

  • Šiaip džiugu, kad jau turi pakankamai proto šių pinigų neištaškyti kokiam mandram auto ar pan. Labai sveikintinas ir atsakingas požiūris ;)

    Šiaip tai sakyčiau optimaliausias variantas - biržoje prekiaujami akcijų fondai. Kitaip tariant ETF. Tai yra pakankamai saugi investicija, nes investuoji ne į vieną kažkokią konkrečią akciją, kur galioja tos kompanijos rizika, reikia išmanymo įsivertinti kompanijos perspektyvas, rinką ir finansus. ETF'ai būna sudaryti iš kelių šimtų akcijų, tad rizika labai paskirstyta. Gali investuoti į atskirą sektorių, pvz IT kur turėsi po mažą dalelytę visų gigantų, kaip Amazon, Apple, Google ir t.t. arba gali dėti į pvz S&P500 sekantį fondą, kuris seka 500 didžiausių kompanijų iš visų sektorių bendrai. Tokiu atveju augant bendrai ekonomikai, auga ir tavo lėšos. Lyginant su indėliu banke, ETF'ai istoriškai uždirba apie 8%. Tai yra pats optimaliausias variantas žmonėms, kurie per nelyg daug nesidomi akcijomis.

    Aš asmeniškai, tai pasidaryčiau portfelį, kur susidėčiau pakankamai stabilias, neblogus dividendus mokančias kompanijas. Žinoma, tai nebūtinai tinkamas variantas tau, nes jei nelabai išmanai ir šaudytum aklai, labai lengvai gali pinigus sudėti neteisingai. Bet kitą vertus su tokia pinigų suma, jau būtų galima pasidaryti išties solidų krepšelį, kuris dividendų mokėtų tiek, jog iš esmės gautum antrą algą. Galėtum tokias išaugusias pajamas panaudoti arba savo gyvenimo kokybės pakėlimui arba jei sakai, kad tau užtenka, tai protingiausias variantas - reinvestuoti. Pasidomėk sudėtinių palūkanų efektu. Turint tokį tikslą gali pasirūpinti savo finansiniu išprusimu ir pakankamai greitai išmoktum tiek, kad galėtum atsirinkti pakankamai saugias akcijas ilgalaikiam investavimui. Samdyti kažką, kas padėtų valdyti tavo pinigus manau neapsimoka, nes vargu ar tavo lėšų prieaugis atpirktų tai kiek ilgoje perspektyvoje sumokėsi už tokias paslaugas. Tai arba išmoksti pats arba lieki prie ETF'ų.

    Nors vyresnio amžiaus žmonėms tai neatrodo tokia jau didelė suma, tačiau turint prieigą prie tokių pinigų ankstyvame amžiuje ir mokant su jais tinkamai elgtis, šitie pinigai gali duoti tokį stiprų startą, jog tai iš esmės gali tave visam gyvenimui permesti vienu laipteliu aukščiau socialinėse klasėse.

Nike akcijų vertė

Finansinė nepriklausomybė

  • FIRE - Financial Independence, Retire Early

  • Finansinė nepriklausomybė reiškia, kad nebeturi mainyti savo vieno svarbiausių resursų (laiko) į pinigus. Problema su savo laiko nuomojimu, kad jis uždarbį ugdo tik linijine progresija, kai tuo tarpu tas, kas visų tokių laiką surenka ir perparduoda kitiems, auga eksponentiškai.

Links